Jest to pytanie, które nurtuje 90% osób będących na etapie budowy domu, zakupu mieszkania bądź remontu starej kamienicy. Pierwszą myślą każdego oszczędnego i rozsądnego człowieka jest: „Przecież mam pomysł na swoje mieszkanie więc po co mi projektant”, „Zaopatrzę się w czasopisma wnętrzarskie, zrobię wszystko sam i zaoszczędzę.” Czy aby na pewno jest to takie proste? Przed podjęciem jakiegokolwiek decyzji warto zadać sobie kilka pytań.

 

CZY POSIADASZ WYOBRAŹNIĘ PRZESTRZENNĄ?

Jeżeli chcesz sam urządzić swoje wnętrze, wyobraźnia przestrzenna to podstawa. Dzięki niej będziesz pewny, że rozwiązania, które wypatrzyłeś w katalogach sprawdzą się również w Twoim wnętrzu. Jeżeli natomiast trudno jest Ci wyobrazić sobie jak będzie wyglądał Twój dom po remoncie skorzystaj z usług fachowca. Projektant przedstawi Ci Twoją wizję w postaci fotorealistycznych wizualizacji oraz rysunków technicznych, dzięki czemu wszystko stanie się oczywiste. Doradzi jakich zabiegów użyć, aby optycznie powiększyć pomieszczenie, jak ukryć mankamenty lub wyeksponować je robiąc z nich główny atut wnętrza.

CZY ZNASZ PODSTAWOWE ZASADY ERGONIOMII WE WNĘTRZACH?

Wielu z nas wydaje się, że projektowanie wnętrz polega tylko na doborze kolorów i materiałów. Nic bardziej mylnego. Nawet najpiękniejsze meble nie uratują źle rozplanowanej przestrzeni. Architekt ma za zadanie dopasować wnętrze do potrzeb klienta nie tylko poprzez ustawienie mebli. Zadba on również o odpowiednie rozmieszczenie ścian działowych, rozstaw instalacji elektrycznej i wodno- kanalizacyjnej, aby przestrzeń wokół nas była ergonomiczna i jak najlepiej wykorzystana.

CZY ŚLEDZISZ TRENDY WNĘTRZARSKIE I INNOWACJE, KTÓRE MÓGŁBYŚ WPROWADZIĆ W SWOIM PROJEKCIE?

Każdy projektant bierze udział w targach wnętrzarskich oraz wydarzeniach branżowych, dzięki czemu jest na bieżąco z najnowszymi trendami i nowinkami technologicznymi. Zrealizuje Twoją wizję, używając środków, które nawet nie wpadłyby Ci do głowy.

CZY MASZ NA TO CZAS?

Aby dobrze skompletować oraz dopasować do siebie materiały i elementy wyposażenia wnętrz trzeba się nieźle naszukać. Porównywanie ofert i objazdówka po sklepach zajmują wbrew pozorom bardzo dużo czasu. Architekci współpracują ze sprawdzonymi firmami i bez większych problemów dostosują się do Twojego budżetu. Co więcej, próbki wybranych materiałów zostaną dostarczone do Twojego domu, abyś namacalnie przekonał się o jakości wybranych produktów. Dopilnowanie ekipy wykonawczej oraz czuwanie nad dostawami to kolejny czasochłonny etap projektu, podczas którego projektant chętnie Cię zastąpi.

CZY MASZ NA TO PIENIĄDZE?

Nie chodzi tu o pieniądze przeznaczone na wynagrodzenie dla projektanta, lecz te, które wydasz jeżeli nie skorzystasz z jego usług. Każda pomyłka może kosztować o wiele więcej niż zatrudnienie fachowca. Pamiętaj też, że architekci mają spore znajomości w branży wnętrzarskiej i pomogą Ci w uzyskaniu korzystnych zniżek.

Jedyną osobą, która odpowie Ci na pytanie, czy zatrudnić architekta wnętrz jesteś Ty sam. Jeżeli czujesz się na siłach i Twoja odpowiedź na powyższe pytania brzmiała „TAK” to jesteś na to gotowy. Natomiast jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, a chciałbyś spędzać czas w pięknym i funkcjonalnym domu pozwól zaprosić się na kawę i porozmawiać o Twoich czterech kątach.

mgr inż. Zuzanna Kądziołka
architekt krajobrazu
architekt wnętrz
Studio Projektowe Dizajniczka