Jeżeli zamierzasz założyć ogród lub uporządkować przestrzeń zieloną wokół swojego domu, niekoniecznie znając się na roślinach, technicznych rozwiązaniach małej architektury i projektowaniu to odpowiedź brzmi „TAK”. Sama kubatura nawet najpiękniejszej bryły architektonicznej nie będzie zachwycała, jeżeli jej otoczenie będzie zaniedbane.

 

ZOSIA SAMOSIA

Bardzo często wydaje nam się, że jesteśmy w stanie sami stworzyć swoją przestrzeń. Zazwyczaj decyduje o tym chęć obniżenia kosztów inwestycji. Sięgamy wtedy po czasopisma ogrodnicze w nadziei, że znajdziemy tam przepis na piękny i bezobsługowy ogród. Jakże wielkie jest nasze zdziwienie, gdy okazuje się, że po kilku latach nasza zielona oaza jest po prostu brzydka. Połowa roślin padła, a druga stworzyła jeden wielki nieuporządkowany masyw zieleni. Trawnik zamienił się w mech, a drewniane donice zaczęły gnić. Wszystkiemu winien jest brak konkretnego planu oraz znajomości materiałów i roślin. Żadna gazeta nie poda Wam na tacy gotowego projektu do Waszego ogrodu, dlatego, że każdy z nich jest przygotowany pod konkretny teren.

CO ROBI ARCHITEKT KRAJOBRAZU?

Architekt krajobrazu jako malarz, grafik, ogrodnik, botanik, geolog, materiałoznawca, budowlaniec i czarodziej w jednym skupi się tylko na Waszej działce i rozłoży ją na czynniki pierwsze. Sprawdzi rodzaj i PH gleby, nasłonecznienie terenu, kierunek wiatru przeważający na danym terenie i zinwentaryzuje istniejącą roślinność. Doradzi w jaki sposób skutecznie zasłonić sąsiada, z czego zrobić żywopłot, jakie posadzić rośliny, aby ogród wyglądał pięknie o każdej porze roku, dobierze odpowiednie materiały, wytyczy ścieżki oraz rabaty i sprawi, że ogród będzie funkcjonalny i dopasowany do Waszych potrzeb. Jednym słowem połączy wszystkie elementy w jedną, estetyczną całość.

NIE TRAĆ NERWÓW – ZYSKAJ CZAS I PIENIĄDZE

Z doświadczenia wiem, że ogrodnicza partyzantka nie popłaca. Chwilowy zysk nie przyniesie Wam na dłuższą metę korzyści. Często okazuje się, że nie tylko trzeba przearanżować całą przestrzeń, ale też wyczyścić teren z pozostałości po naszym pomyśle. Finalne kwoty stają się niebotyczne, a Ty nie masz czasu nawet na obejrzenie filmu, czy zabawę z dzieciakami.

ILE KOSZTUJE PROJEKT OGRODU?

Nie da się określić ile konkretnie kosztuje projekt ogrodu. Większość architektów wycenia swoje projekty indywidualnie. Cena zależy od wielu czynników takich jak: powierzchnia działki, ukształtowanie terenu, projektowana mała architektura, zbiorniki wodne, ilość roślin oraz rysunki techniczne zawierające systemy nawadniające, oświetlające itp. Średnio trzeba nastawić się na koszt w wysokości 5 – 15 % wartości inwestycji. Ceny kształtują się w granicach kilku do kilkunastu, a w przypadku większych ogrodów nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę skład projektu oraz czas poświęcony na jego przygotowanie, kwoty okazują się być w pełni uzasadnione.

JAK PORADZIĆ SOBIE Z WYSOKĄ CENĄ?

Najlepszym sposobem na to, żeby w portfelu nie zrobiło się nagle pusto jest zatrudnienie niezależnego projektanta ogrodu. Dzięki temu uzyskamy profesjonalny projekt, który pozwoli nam nawet na własnoręczną realizację ogrodu bez pomocy firmy ogrodniczej. Co więcej będziemy mogli podzielić budowę na etapy i zaplanować pracę według funduszy, którymi aktualnie dysponujemy. Aby rozbić w czasie terminy płatności, dobrym wyjściem jest poszukanie architekta krajobrazu w okresie zimowym, kiedy do budowy ogrodu zostało nam jeszcze sporo czasu. Jest to dobre wyjście również pod względem dyspozycyjności architekta, który w sezonie letnim 50% czasu pracy spędza w ogrodzie nadzorując przebieg budowy.

PROJEKT W GRATISIE

Niektóre firmy ogrodnicze oferują projekty w cenie realizacji ogrodu. Nie dajcie się na to nabrać. W tym świecie niestety nic nie ma za darmo, tym bardziej tak skomplikowana i czasochłonna rzecz jak projekt ogrodu. Zazwyczaj cena budowy ogrodu jest w takim przypadku powiększona o cenę projektu. Nieświadomy klient jest zadowolony i pewny, że zaoszczędził kilka tysięcy złotych, a tak naprawdę nawet nie wie o jaką kwotę finalna cena została podniesiona. Często zdarza się również, że firmy oferujące projekt w gratisie mają gotowe szablony, które nie są dostosowane do potrzeb klienta i nie ma możliwości ich modyfikacji.

CZY WARTO?

Czy warto zatem zatrudnić architekta krajobrazu? Oczywiście, że tak. Zatrudniając go unikniecie niepotrzebnych nerwów, zaoszczędzicie pieniądze i czas. Będziecie mieli pewność, że materiały i rośliny na Waszych rabatach są dobrze dobrane, a Wy będziecie mogli się cieszyć i chwalić pięknym ogrodem przez długie lata.

Jeżeli chcesz skorzystać z usług profesjonalnego architekta krajobrazu i zależy Ci na jakości projektu, zapraszam do kontaktu. Omówimy i zwizualizujemy Twój wymarzony ogród.

mgr inż. Zuzanna Kądziołka
architekt krajobrazu
architekt wnętrz
Studio Projektowe Dizajniczka